Chov

 

Ježci bělobřiší jsou samotáři, avšak je možné chovat je v párech. Samci se mohou vzájemně napadat, proto by měli být chovaní vždy odděleně. Je tedy možné chovat dohromady samičky, samičku k samci pouštíme pouze v období páření.

Bydlení:

Pro chov jsou ideální plastové bedýnky větších rozměrů, aby měla zvířata dostatek prostoru. Plastové bedýnky jsou vhodné zejména z důvodu jednoduchého čištění a větrání. Na dno bedýnky dáváme piliny, hoblinky či jinou podestýlku. Můžeme přidat také seno, někteří jedinci rádi spí pod ním. Avšak pozor v období, kdy jsou v ubikaci malá mláďátka, mohla by se do sena zamotat a mohla by mít ztížený kontakt s matkou. Ježka je vhodné nechat občas proběhnout volně po bytě, otázkou je, nakolik a po jak dlouhou dobu jsou konkrétní jedinci schopni po tuto dobu udržovat čistotu.

Povaha ježků je velice individuální, někteří z nich mají rádi „domečky“, jiní je ignorují. Záleží na zkušenosti každého chovatele, co má zrovna jeho ježek rád. Stejně tak to platí také o „kolotočích“ apod.

Krmení:

Ježečci musejí mít stále k dispozici čistou vodu, vhodné je zavěsit ji do napáječek, protože vodu v misce ježci v průběhu aktivit ihned převracejí a znehodnotí veškerou podestýlku v bedýnce. Naši ježečci jsou k pití z napáječky vedeni od mala.

Jako krmení používáme kočičí granule a kapsičky, hlavně vzhledem k ochraně zubů je dobré stravu kombinovat také s červy , jiným hmyzem nebo vařeným kuřecím masem. Opotřebovaný ježčí chrup je nevratným stavem a ježci mohou předčasně trpět na neschopnost přijímat tuhou stravu.

Pro zpestření je možné dát občas ježkům ovoce nebo zeleninu, avšak opět záleží na jednotlivcích, zda tento druh potravy přijmou. Jako pamlsek můžeme výjimečně do stravy zařadit piškot nebo dropsy určené pro hlodavce.

Naši ježci jsou krmeni 1x denně granulemi Cat Chow nebo Royal Canin, zejména z důvodu velikosti granulek, které jsou oproti jiným značkám malé. Granule míchám se speciální směsí pro ježky značky Vitakraft nebo s kapsičkami pro kočky.

Rozmnožování:

Samečci jsou pohlavně dospělí přibližně ve věku 3 měsíců, samičky je možné začít připouštět k samci po 5. měsíci věku, dříve nejsou ještě jejich orgány plně vyvinuty a samičky by mohly těhotenstvím utrpět zdravotní problémy různého charakteru. Během několika dní dojde v nočních hodinách k páření. Březost trvá přibližně 35 dní, v této době samička přibírá na váze a začíná od sebe samce radikálně odhánět. V této době je vhodné samici od samce oddělit do samostatné bedýnky, aby měla klid. Samička rodí většinou v nočních hodinách, obvykle 3-6 mláďat, ale uvádí se, že jich může být až 10. Po narození mláďátka velmi chrání, může se stát agresivnější než před porodem, toto ale po pár týdnech vymizí. Mláďátka kojí cca 5-6 týdnů, poté začínají zkoušt granule. Jakmile mláďátka spolehlivě jedí granule, můžeme je odstavit od matky.

 

Další informace:

Ježci jsou noční zvířata, proto je nevhodné je během spánku budit. V opravdu nutných případech je možné ježky probudit šetrně například zaklepáním na bedničku či nasypáním granulí do misky, tento zvuk je většinou přirozeně probudí. Poté je potřeba dát zvířeti čas, aby se rozkoukal, není dobré ho ihned po probuzení stresovat braním do ruky, když neví, co se děje.

Je důležité dbát na množství potravy, které má ježek k dispozici. V případě překrmování ježci rychle tloustnou a trpí.

Ježečci nesmějí být vystaveni průvanu, jelikož se rychle nachladí. V případě velkého znečištění zvířete je možné opláchnout ho šetrně vodou. Podestýlku je potřeba měnit cca 1x týdně a každý den provádět základní hygienická opatření. Teplota místnosti, ve které jsou ježci chovaní, by neměla klesnout pod 18 stupňů.